Filtridplus logo

+372 5571045      info@filtriturg.ee

Miks on vaja ventilatsioonifiltreid vahetada?

Puhas ja värske õhk on üks inimkeha olulisi vajadusi. Meie verevool, üldine heaolu, kopsude seisund, allergiatundlikkus ja isegi meeleolu sõltuvad otseselt õhust, mida me hingame. Sel põhjusel ei piisa igapäevastest jalutuskäikudest värskes õhus – on vaja aktiivselt hoolitseda hea õhukvaliteedi eest eluruumides.

Ehitustehnoloogiate pideva arenguga on aga A- ja kõrgema energiaklassiga (A+, A++) kodud tasapisi muutumas uueks standardiks. Selliste ruumide tihedus on kõrgelt hinnatud, sest ruumid hoiavad soojust suurepäraselt, kuid samas toob kõrge energiaklass kaasa täiendava väljakutse: kuidas õigesti õhutada ruume, kus õhk iseenesest ei liigu?

Ehitustehnilise eeskirja STR 2.09.02:2005 kohaselt tuleb ruumi õhku vahetada kord 2-3 tunni jooksul ning A- ja kõrgema energiaklassiga ruumides akna avamisel ventileeritakse õhku vaid 2 ruutmeetri raadiuses aknaõõnsusest. Tõhusam on tuulutada ruume tekitades tuuletõmbust, kuid külmal aastaajal kannab liikuv õhk ka soojust minema. Selle vältimiseks kasutab nii Eestis kui ka mujal riikides üha enam inimesi oma kodudes rekuperaatoreid.

Rekuperaator on seade, mis tõmbab ruumist õhku ja asendab selle väljast tuleva värske õhuga. Olenevalt rekuperaatori võimsusest filtreeritakse ja vahetatakse tunnis välja mitukümmend kuni mitusada või isegi tuhat kuupmeetrit õhku. See protsess toimub säästliku elektrikasutusega, sest rekuperaator kasutab värske õhu soojendamiseks ruumidest väljatõmmatava õhu soojust.

Üldjuhul on rekuperaatori abil tagatud pidev õhuvahetus, sest ruumis olev õhk seguneb pidevalt väljast tuleva värske õhuga, mille temperatuur on maja temperatuuri lähedal. Rekuperaatori filtrid on seadme üheks oluliseks osaks, kuna püüavad kinni koos õhuga väljast tulevad saasteained nagu tolm, õietolm ja tahm. Rekuperaatori korraliku töö tagamiseks tuleb neid regulaarselt vahetada. Kui filtreid vahetatakse ebaregulaarselt või ebapiisavalt, tekivad probleemid nii seadme enda töös kui ka koduruumi õige õhuseisundi hoidmisel:

  • Ummistunud filtrid vähendavad oluliselt läbiva õhu voolu, seega rekuperaator muutub vähem võimekaks ja õhutab halvasti siseõhku.
  • Sest filtritesse jäänud osakesed (tolm, tahm, õietolm jne) suurendavad õhku takistust, peab rekuperaatori ventilaator pöörlema ​​suurema võimsusega – selle tõttu takistust, peab rekuperaatori ventilaator pöörlema ​​suurema võimsusega – selle tõttu
  • Ruumide ventilatsioonivõimsuse vähendamisel õhk ei liigu ega muutu piisavalt. Jah, niiskus hakkab tasapisi kogunema ja majja võib tekkida hallitus.
  • Kui filtreid õigel ajal ei vahetata, peab rekuperaator intensiivsemalt töötama, seega suureneb seadme töömaht. See võib tekitada ebameeldiva tunde, kui kõik vaikivad kõrvalised ja ümbritsevad helid – eriti öösel.

Nende ebameeldivuste vältimiseks ja rekuperaatori optimaalse töörežiimi säilitamiseks on soovitatav filtreid vahetada kord 3-6 kuu jooksul või veelgi sagedamini, kui elate linnas või piirkonnas, kus on palju õhusaastet. . Samuti on soovitatav enne ja pärast kütteperioodi vahetada rekuperaatori filtrid.

Korralikult ja regulaarselt rekuperaatori filtreid vahetades hingate oma kodus alati puhast ja värsket õhku ning loote samas soodsad tingimused ostetud rekuperaatori pikaks ja sujuvaks tööks.

Jäta Kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Shopping Cart